Jít zpět

Cena financování nemovitostí: co je LTV a jak se počítá?

V minulém článku jsme vám vysvětlili, z čeho všeho se skládá kupní cena. Dnes si ukážeme, co rozhoduje o výši úvěru, který od banky dostanete. Představíme si naprosto zásadní metriku se zkratkou LTV. Co to je? A jak se počítá?

4

Banka vám formou hypotéky půjčuje finance na základě tzv. LTV = loan to value, tedy vztahu výše úvěru k hodnotě. Tento výraz vyjadřuje poměr mezi výší hypotečního úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti. Pro jeden z nejčastěji poskytovaných úvěrů – LTV 80 – se například běžně používá výraz „osmdesátiprocentní hypotéka“.

V praxi to znamená, že na nákup investiční nemovitosti v hodnotě 1 milion korun (ano, nereálná cena, ale pro názorný příklad k okamžitému pochopení poslouží lépe než třeba 3,75 mil Kč 🙂) musíte být schopni zaplatit 20 % z vlastních prostředků, tj. 200 000 Kč. Zbylých osm set tisíc vám banka půjčí.

Z čeho ale LTV vychází?

Začněme výpočtem zástavy.

Zástava

…je dána znaleckým posudkem, který musí být vytvořený certifikovaným znalcem. 

Zpravidla to bývá znalec banky, u které o úvěr žádáte.

Náklady na něj se většinou pohybují ve středních jednotkách tisíc korun, ale záleží na velikosti a typu objektu. 

Znalec provádí odhad dvěma způsoby:

  1. na dálku – pokud se jedná o typizovanou nemovitost, například panelákový byt v Praze
  2. osobní prohlídkou – pokud nejde o standardní nemovitost ale například zámek, mlýn, stodolu či jiný původně zemědělský nebo průmyslový objekt

Pro stanovení hodnoty nemovitosti je klíčový její aktuální stav a váš budoucí záměr s ní.

  • Pokud ukážete odhadci ruinu nebo nemovitost, která je vizuálně i technicky těsně před spadnutím, tak opravdu nelze očekávat, že ji nacení na vysokou hodnotu.
  • Pokud ho ovšem přivedete k nemovitosti ve špatném stavu, ale zároveň mu sdělíte svůj záměr a ukážete plán rekonstrukce, rozsah úprav, vizualizace a rozpočet, tak vám danou nemovitost může nacenit na mnohem vyšší hodnotu.
  • O nemovitostech po rekonstrukci či novostavbách nemá cenu dlouze mluvit. U nich je jasné, že jim přiřkne vysokou hodnotu.

Extrémně důležitý je ale také odhad znalce, jestli nemovitost bude na svém místě stát i dalších 30 let či nikoliv. Pokud usoudí, že je v opravdu špatném stavu, kvůli čemuž toto políčko ve formuláři nezaškrtne a určí životnost nemovitosti třeba jen na 15 let, tak vám banka poskytne úvěr s délkou splatnosti maximálně 15 let.

Výše splátek bude různá, ale na dvojnásobek nebo půlku se spíš nedostane, i když doba splácení ano.

Dále se bere v potaz i typ nemovitosti, na který žádáte úvěr. Výše splátek a úroků u nemovitosti určené k bydlení bude jiná, než v případě nemovitosti určené k zemědělským, průmyslovým nebo komerčním účelům.

Může se ovšem stát, že banka při tvorbě hodnoty LTV pro váš úvěr nebude vycházet ze znalcem odhadnuté ceny. 

Banka se snaží především pokrýt rizika, a proto mezi kupní a odhadovanou cenou vždy počítá s tou nižší v současné chvíli. Některé banky časem mohou z této podmínky slevit a počítat jen s cenou stanovenou znalcem.

  • Často je kupní cena vyšší než ta odhadovaná. V takovém případě banka zohlední svůj odhad. 
  • Vycházení z nižší částky ale platí v (poměrně výjimečné) situaci, kdy je odhadovaná cena vyšší než ta kupní. V takovém případě banka bere v potaz kupní cenu – a z té vypočítá 80 %. 

A kolik % z LTV banky poskytují?

Procentuální výše LTV

… nelze univerzálně vyjádřit. V současné době totiž každá banka může nabízet trochu jiné LTV. 

Ještě během relativně nedávné ekonomické konjunktury všechny běžně půjčovaly sumy až ve výši 100 % z hodnoty nemovitosti a vy jste tak teoreticky k získání úvěru nepotřebovali žádné vlastní prostředky.

Dnes už je situace odlišná a banky půjčují 90% až 60% LTV v závislosti na typu úvěru, předpokládanému účelu a subjektu, který o úvěr žádá – jestli jde o nákup fyzické osoby, nebo podnikatelský záměr právnické osoby.

Roli ale možná překvapivě hraje i věk žadatele.

Česká národní banka totiž může poskytovatelům spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnou nemovitostí stanovit (i když se to oficiálně označuje jako doporučení) horní hranici LTV.

Ta aktuálně činí 80 %.

Zmíněných 90 % platí pouze pro žadatele mladší 36 let, kteří si pořizují vlastní bydlení a nevlastní žádnou nemovitost. Nad touto hranicí mohou banky poskytovat úvěry pouze ve výjimečných případech, a proto s tím nelze kalkulovat.

Jak tedy aktuálně (v dubnu 2024) vypadá obecná nabídka LTV u českých bank?

  • Air Bank – do 80 %
  • Banka Creditas – do 80 %
  • Česká Spořitelna – do 80 %
  • ČSOB – od 70 do 80 %
  • Fio banka – do 80 %
  • Komerční banka – do 80 %
  • mBank  – do 80 %
  • Moneta Money Bank  – do 80 %
  • Raiffeisenbank – od 70 do 80 %
  • UniCredit Bank – do 80 % 

Konkrétní hodnotu LTV u nabídek jednotlivých bank kromě již uvedeného ovlivňuje také výše úrokové sazby, tedy cena za poskytnutí financí.

Promítne se do ní rovněž délka fixace úvěru. Banky v rámci risk-managementu zohledňují aktuální ekonomickou situaci i předpokládaný vývoj. 

V současné době nabízí všechny banky jinou úrokovou sazbu (a tím pádem i LTV) úvěrům s fixací na 1 rok a jinou těm s fixací na 3 roky nebo 5 let.

Výjimku představují pouze ČSOB a Komerční banka, které nabízejí stejnou úrokou sazbu pro úvěry s fixací na 3 roky a 5 let. U ČSOB jde o 5,94 %, u Komerční banky je to 5,99 %.

Dnes například může být (možná trochu paradoxně) výhodná krátkodobá fixace, ačkoliv ty mají znatelně vyšší úrokovou sazbu než fixace na 3 roky a 5 let. Očekává se totiž dlouhodobý pokles úrokových sazeb, a proto mohou nyní banky krátkodobě „napálit“ vysokou úrokovou sazbu, která ale za rok může být o dost menší. Ten další opět. A ve finále to pro vás může být výhodnější, než kdybyste si nyní vzali tříletou nebo pětiletou fixaci.

Související články
1+1, 30-40m2, Praha - Západ, 2. NP
1+1, 30-40m2, Praha - Západ, 2. NP
K prodeji v lokalitě Praha - Západ bytová jednotka s kupní cenou 1.875.000Kč v dobrém udržovaném stavu. Není zapotřebí rekonstrukce. Tržní cena činí 2.600.000Kč. Potenciální marže ve výši 725.000Kč, tj. 38% zhodnocení. Bytová jednotka se nachází v 2.NP z celkem 5 pater. 
Premium Jak na pasivní příjem 20 000 Kč
Jak na pasivní příjem 20 000 Kč
Chtěli byste, aby vám peníze na účet chodily „jen tak bez práce“? Aby se na něm každý měsíc pravidelně zjevila nějaká pěkná sumička, se kterou můžete počítat? A víte, že zařídit to není zas tak těžký? Čtěte dál a dozvíte se, jak si nechat zlaťáky skákat rovnou do kapsy.
Kolik peněz potřebujete, abyste mohli investovat do nemovitostí?
Kolik peněz potřebujete, abyste mohli investovat do nemovitostí?
Otázka za všechny prachy. Jednoznačná odpověď na ni neexistuje – je to jako ptát se, kolik stojí auto. Odpovědí totiž v obou případech bude rozpětí od desítek tisíc klidně do milionů. Přesto ale dnes vneseme do této temnoty trochu světla. Řekneme si, kolik musí v prasátku být v závislosti na různých přístupech. A že někdy může být klidně úplně prázdné.
Premium Výsledovka, rozvaha a daňové přiznání: Kam jaké položky patří?
Výsledovka, rozvaha a daňové přiznání: Kam jaké položky patří?
Co svědčí o tom, jak se vám investování do nemovitostí daří, když máte firmu a nemovitosti kupujete skrze ni? Nejen cash flow a stav bankovního účtu, také dva základní účetní výkazy – rozvaha a výkaz zisků a ztrát. Podívejte se, jaký je mezi nimi rozdíl a co do nich patří. Ve druhé polovině článku se zaměříme na daňové přiznání a to, jaké příjmové a nákladové položky je v něm zapotřebí uvádět.