Jít zpět

Hledání příležitostí: 4 úhly pohledu na nemovitosti

Nemovitosti jsou skvělá investiční příležitost, ale umí taky pěkně zamotat hlavu. Realitní trh je totiž džungle a najít v ní tu správnou příležitost může být těžší, než se zdá. Hlavně když nevíte, co vlastně hledáte. 

Pojďme si proto představit základní pohledy, kterými se na investiční nemovitosti můžeme dívat a podle čeho je možné je vybírat. K investicím do nemovitostí se totiž dá přistupovat řadou způsobů a typ nemovitosti volit s ohledem na vaše investiční cíle, finanční prostředky nebo jiné priority.

8-mortgage-6851265_1280

1. Podle délky pronájmu

Ani koupě bytu na pronájem není tak přímočará, jak by se zdálo. O jaký pronájem by mělo jít? 

  • Krátkodobý pronájem ocení zejména turisté a ti, kteří touží po vyšších měsíčních výnosech. 
  • Střednědobý pronájem je zlatá střední cesta, která přinese vyšší zisk i riziko, než dlouhodobý pronájem, ale nižší zisk i riziko v porovnání s pronájmem krátkodobým.
  • Dlouhodobý pronájem je zase oblíbená metoda, jak si zajistit pasivní příjem a plnit v čase vzdálené cíle – například zajistit se na důchod nebo dát bydlení dětem, až budou dospělé.

 Všechny přístupy mají svá pro a proti, o kterých si můžete podrobněji přečíst v některých z našich navazujících článků.

2. Podle velikosti obce

Je rozdíl vlastnit investiční byt v centru Prahy nebo apartmán na Šumavě. Hlavní město mnozí považují za „tutovku“, skvělé a mnohdy lepší příležitosti ale najdete i v krajských nebo okresních městech. I menší obec totiž může skrývat velký potenciál a zajímavé může být i investování do venkovské nemovitosti. Stačí jen mít otevřenou mysl. 

A přestože v Praze je nejvíc příležitostí, je tam také nejvíc zájemců, kteří by si je chtěli urvat pro sebe. Pro zkušeného investora to může být impulsem porozhlédnout se v místech, která ještě nejsou tak populární. Být mezi prvními totiž může znamenat být mezi těmi, kteří svou investici zhodnotí nejvíc.

3. Podle typu nemovitosti

Kdo říká, že investovat se dá jen do nemovitostí k bydlení? Myslete dál, než jen v kontextu bytů nebo rodinných domů. Co takhle investiční činžák? Obzory už se začínají rozšiřovat. Investiční nemovitost nemusí být zdaleka jen místo pro trvalé bydlení. Je libo investiční chatu nebo třeba horský apartmán?

Nebo rovnou nebytový prostor? Investovat můžete i do kanceláří, prostor k podnikání, ordinací a proč troškařit –⁠ třeba i do skladových prostor, výrobních hal nebo aparthotelů. Vše záleží na vašich možnostech a cílech, byla by ale škoda nechat se v představách svazovat jen obligátním investičním bytem o velikosti 2+kk.
 

3. Podle technického stavu

Co znamená dobrý stav nemovitosti pro investora? To záleží na jeho cílech. Ten, kdo se ji chystá pronajmout, bude za dobrý stav nejspíš považovat takový, který je vhodný k rychlému nastěhování. Pokud je ale cílem investora například tzv. flipování, může za dobrý stav považovat ruinu, která po opravě výrazně nabyde na hodnotě.

Obecněji však můžeme rozlišovat stav zhruba takto:

  • Ty největší leštěnky –⁠ developerské projekty a novostavby, kde musíte zainvestovat maximálně do zařízení interiéru.
  • Dobrý až velmi dobrý stav –⁠ nemovitosti, které nevyžadují větší investice, spíše na úrovni kosmetických úprav.
  • Špatný stav, před rekonstrukcí –⁠ připravte se na rozsáhlejší opravy, od kabeláže po střechu, ale také na vyšší zhodnocení, až bude po všem.
  • Po rekonstrukci –⁠ někdo už tuhle nemovitost zhodnotil před vámi a je tak na vás, jestli zapadá do vašich investičních záměrů.
  • K demolici –⁠ ano, i takové objekty mají co nabídnout, například lukrativní pozemek, který může po odstranění stavby naopak získat na hodnotě.

Co z toho všeho plyne?

Že investice do nemovitostí přináší spoustu atraktivních příležitostí, když si položíte ty správné otázky a budete mít otevřenou mysl. Třeba jaké jsou investiční příležitosti v menších městech, jak investovat do komerčních nemovitostí nebo jakou strategii a typ nemovitosti zvolit pro krátkodobý pronájem. 


Věříme, že vám tento přehled pomohl podívat se na věci z nové perspektivy. A pokud stále v něčem tápete, kontaktujte nás. Rádi vám poradíme.

Související články
1+1, 30-40m2, Praha - Západ, 2. NP
1+1, 30-40m2, Praha - Západ, 2. NP
K prodeji v lokalitě Praha - Západ bytová jednotka s kupní cenou 1.875.000Kč v dobrém udržovaném stavu. Není zapotřebí rekonstrukce. Tržní cena činí 2.600.000Kč. Potenciální marže ve výši 725.000Kč, tj. 38% zhodnocení. Bytová jednotka se nachází v 2.NP z celkem 5 pater. 
Premium Jak na pasivní příjem 20 000 Kč
Jak na pasivní příjem 20 000 Kč
Chtěli byste, aby vám peníze na účet chodily „jen tak bez práce“? Aby se na něm každý měsíc pravidelně zjevila nějaká pěkná sumička, se kterou můžete počítat? A víte, že zařídit to není zas tak těžký? Čtěte dál a dozvíte se, jak si nechat zlaťáky skákat rovnou do kapsy.
Kolik peněz potřebujete, abyste mohli investovat do nemovitostí?
Kolik peněz potřebujete, abyste mohli investovat do nemovitostí?
Otázka za všechny prachy. Jednoznačná odpověď na ni neexistuje – je to jako ptát se, kolik stojí auto. Odpovědí totiž v obou případech bude rozpětí od desítek tisíc klidně do milionů. Přesto ale dnes vneseme do této temnoty trochu světla. Řekneme si, kolik musí v prasátku být v závislosti na různých přístupech. A že někdy může být klidně úplně prázdné.
Premium Výsledovka, rozvaha a daňové přiznání: Kam jaké položky patří?
Výsledovka, rozvaha a daňové přiznání: Kam jaké položky patří?
Co svědčí o tom, jak se vám investování do nemovitostí daří, když máte firmu a nemovitosti kupujete skrze ni? Nejen cash flow a stav bankovního účtu, také dva základní účetní výkazy – rozvaha a výkaz zisků a ztrát. Podívejte se, jaký je mezi nimi rozdíl a co do nich patří. Ve druhé polovině článku se zaměříme na daňové přiznání a to, jaké příjmové a nákladové položky je v něm zapotřebí uvádět.