Kostra – naprosté nezbytnosti
Každý inzerát by měl obsahovat několik základních věcí, ze kterých se zájemce rychle a srozumitelně dozví to nejdůležitější. Co je tedy v dobrém inzerátu povinné?
Headline
Tohle je prostor pro ty naprosto nejdůležitější informace, kde stručně uvedete, co nabízíte a kde. Měly by tu být dispozice a velikost, kde se nemovitost nachází (město a ulice) a co je k ní navíc (sklep, komora, garáž, balkon).
Příklad: Nabízíme k pronájmu 1+kk, o velikosti 22m2 v Praze 8 – Čimice, ulice Křivenická 416/22.
Fotky a půdorys
Bez fotek po vašem inzerátu neštěkne ani pes. Ty by měly být sice hezké, ale realistické. U příliš vymazlených fotek totiž může při osobní prohlídce dojít ke zklamání, protože realita neodpovídá očekávání. Ideální je zaplatit si jednou profesionální focení a máte vystaráno na roky dopředu.
Nezapomeňte taky na půdorys, protože pochopit z fotek, které dveře z chodby vedou kam a co je a není průchozí nebývá často vůbec jednoduché. Uveďte v něm i výměru a ideálně délky stěn jednotlivých místností – aby nájemníci hned viděli, jestli se jejich gauč vejde do obýváku.
Nic nezkazíte ani fotkami bytového domu, chodby nebo nejbližšího okolí či výhledu z okna.
U bytů před rekonstrukcí můžete do inzerátu dát i vizualizaci, ale po rekonstrukci si fotky hotového díla udělejte do zásoby i kdyby se vám povedlo najít nájemníky ještě před dokončením rekonstrukce. Nikdy nevíte, kdy budete hledat nové.
Vypadat to může třeba takhle:
Parametry a čísla
Tady by měly být pravdivě vypsané parametry bytu. Nesnažte se být chytří a nepište do inzerátu, že má byt 40 metrů když je to ve skutečnosti včetně pětimetrového sklepa – v tom přece nikdo bydlet nebude. Jasně rozepište, jak velká je užitná plocha bytu a zvlášť vypište plochu balkonu, lodžie, předzahrádky nebo sklepa.
Naprosto zásadní je tu cena, respektive její jasně rozepsané položky. Z inzerátu by mělo být srozumitelné, kolik je samotné nájemné, kolik tvoří vyúčtovatelné zálohy na poplatky a služby, kolik energie a jestli se přepisují na nájemce nebo ne.
Příklad: Měsíční nájemné 12 900 Kč, zálohy na služby a energie 1 810 Kč, internet 500 Kč, elektřina se převádí na nájemce (aktuální záloha 500 Kč pro jednu osobu).
Ještě jednou zdůrazňujeme, že v zálohách by měly být jen ty položky, které se jednou za rok vyúčtují – teplo, studená a teplá voda, elektřina společných částí domu, úklid, případná ostraha a další věci spojené s běžným provozem domu.
Do záloh tím pádem nepatří třeba odměna pro správce nebo fond oprav. Nestačí proto jen vzít evidenční list a opsat z něj měsíční sumu. Pokud chcete nevyúčtovatelné položky přenést na nájemníky, promítněte je do výše do nájmu, ne do výše záloh.
Popis bytu a okolí
Tady je dobré na začátku zopakovat to nejdůležitější, co si má zájemce zapamatovat – ještě jednou zmínit informace z headlinu, které už tu ale máte prostor trochu víc rozvést, a cenu.
- To znamená, že kromě suchého faktu, že má byt balkon můžete zmínit i to, na jakou je světovou stranu a že ho zdobí krásné truhlíky s karafiáty.
- U ceny se pak můžete rozepsat o tom, kdo je dodavatelem energií a jestli je v ceně nájmu internet a od koho.
- Tady je také to správné místo zmínit výši kauce a případných dalších nákladů pro nájemníka jako jsou administrativní poplatky nebo provize.
- Nezapomeňte taky na informaci o tom, kdy je byt volný k nastěhování.
Příklad:
Byt má dispozici 1+kk a výměru 22 m² a k tomu ještě sklep přímo na patře.
Všechno nezbytné pro život najdete v okruhu 10 minut pěšky – jsou tu potraviny, restaurace, několik škol a školek, hala na squash i obrovský park. A kam je to pěšky daleko, tam se pohodlně svezete autobusem ze zastávky, kterou máte doslova za rohem, jen 3 minuty chůze.
Byt prošel kompletní rekonstrukcí, aby nabízel maximální komfort – je v něm nová kuchyň i koupelna, velká skříň, spotřebiče od pračky po ledničku i nové bezpečnostní dveře. Stačí pořídit postel a můžete bydlet.
Nájemné činí 12 900 Kč, zálohy na výučtovatelné položky 1 800 Kč, plus optický internet od UPC za 500 Kč. S prvním nájmem vás poprosíme o složení kauce ve výši 25 000 Kč. Byt je ideální pro jednoho člověka nebo pár a je připravený k nastěhování klidně zítra.
V poslední části inzerátu se pak můžete odvázat a více či méně barvitě vylíčit, jak se v něm bude bydlet. Máte v bytě krásnou kuchyň, klimatizaci, vodní podlahové topení, super sousedy nebo společnou kolárnu? Nebo třeba extra pohodlné místo v garáži a obří sklep? Necháte v něm i něco navíc než jen standardní kuchyň a koupelnu? Řekněte to!
Nezapomeňte taky popsat okolí, koneckonců, nežijeme jen mezi čtyřmi stěnami. Je blízko supermarket, zastávka MHD, škola, školka, dětské hřiště, park, poliklinika nebo třeba divadlo? Víte, že kousek je cyklostezka, po které je to do centra co by fouknul pumpičkou? Nebo je to kousek na obchvat, takže dojíždění bude hračka? To všechno jsou pro výběr bydlení podstatné informace.
Kontakty
Pokud to inzertní portál dovoluje – jakože to neplatí u všech – nezapomeňte na sebe nebo svého makléře v inzerátu uvést kontakt. Jak moc je portál vstřícný k zobrazování kontaktů zájemcům si ověřte předtím, než na něj inzerát vystavíte.
Zatímco u některých to vůbec není problém, jiné zobrazí zájemci vaše kontaktní údaje jen po registraci nebo ještě hůř, po zaplacení. Takový portál vám tak ve výsledku nemusí přinést vůbec nic.
Maso, aneb něco navíc
Do inzerátu můžete přidat i něco, co vás odliší od zbytku suchých inzerátů, které začnou splývat do jednoho, jakmile si jich za den přečtete víc než deset. Tak třeba:
- 3D vizualizace místo půdorysu. Jestli jste někdy hráli The Sims, určitě si dokážete ten pohled představit. Připravit ji zvládne šikovný fotograf nebo třeba služba Mattreport.
- Příběh – pořád platí, že na dobrý příběh lidi slyší. Pozor ale, aby nebyl moc přeslazený a „na sílu“. Pokud se rozhodnete jít touhle cestou a ze slohovek jste měli nejlíp trojky, svěřte se do rukou copywritera nebo zkušeného makléře.
- Homestaging – v poslední době oblíbená věc, kdy váš prázdný byt firma před focením „vybaví“ a nadekoruje. Pozor ale, abyste to nepřehnali a realita pak nebyla výrazně horší, než načančané fotky.
Pro fajnšmekry
Chcete opravdu vyčnívat? Pro vás bude to pravé videoprohlídka, která je stále oblíbenější především u domů a pozemků. Její efekt je nedocenitelný. Přitáhne totiž automaticky hlavně zájemce, kteří to myslí fakt vážně. Protože videoprohlídka dává jasně najevo, že to vážně a seriózně myslíte i vy.
A když je dobře udělaná – natočená na profesionální kameru, dron, a s kvalitní postprodukcí – může se stát, že dokonce nahradí osobní prohlídku a vy tak můžete podepsat papíry klidně na dálku, což se občas hodí – třeba když je nájemník expat, který se bude do Česka teprve stěhovat. I tak ale doporučujeme nájemníka raději před podpisem čehokoliv raději poznat, alespoň přes video hovor. Video: https://www.youtube.com/watch?v=wOL2-VT6joM
Formát a pravopis
Kromě obsahu inzerátu nezapomeňte taky na jeho formální stránku.
Pravopisné hrubky odradí každého, kdo nepropadal z češtiny a srozumitelné formátování s odstavci, napdisy, odrážkami a volným prostorem naopak pomůže se v inzerátu orientovat. Inspirujte se klidně strukturou článku, který právě čtete. A pokud si nejste jistí pravopisem, pošlete inzerát před zveřejněním na korekturu, ať si neutrhnete ostudu.
Co rozhodně vynechat
I když můžete mít ohledně budoucích nájemníků nějaké preference a představy, do inzerátu je nepište, jen byste si zadělávali na problémy se zákonem. Ten totiž zakazuje v inzerátech diskriminaci na základně etnika, ale také třeba nedovoluje zakazovat zvířata nebo kouření.
Věty typu „pracující slušní nekuřáci bez dětí a zvířat” si proto radši nechte pro sebe a uplatňujte je interně, až si budete vybírat z nájemníků, kteří se vám ozvou.
Náš tajný tip: Zakázat nebo pokutovat zvířata nebo kouření v bytě nemůžete, zákon to nedovoluje. Do smlouvy si ale můžete napsat ustanovení, podle kterého budete v případě domácích mazlíčků požadovat třeba výrazně vyšší nájemné nebo velmi vysokou kauci (třeba 100 000 Kč). Tím takové zájemce dopředu odradíte.
Argumentovat pak můžete tím, že u kuřáka nebo nájemníka se dvěma psy je vyšší riziko poškození bytu nebo zařízení, kterým jste ho vybavili.
Co si z toho odnést?
Psaní inzerátu není žádná velká věda, ale má svá pravidla. A pokud chcete byt pronajmout dobře a rychle, vyplatí se jich držet. Můžete zkusit i zaujmout něčím, co nemá každý inzerát, ale dobře si rozmyslete, jestli je opravdu potřeba v jednopokojovém bytě točit video a naopak jestli si zájemce dokáže představit velký dům jen podle fotek.
Na závěr přidáme ještě pár univerzálních rad:
- Jaké si to uděláte, takové to bude. Když něco někde zanedbáte, můžete si být skoro jistí, že dřív nebo později se vám to vrátí jako vy víte co.
- Jaký byt, takový nájemník. U bytů v horším stavu očekávejte méně kvalitní nájemníky a buďte připraveni, že se možná budete muset angažovat v řešení jejich problémů.
A jestli pořád nevíte, kde začít, přidejte se třeba k nám na Discord a nechte si poradit od komunity i našich expertů.