Jít zpět

Investiční trojúhelník: Klíč k dobrému rozhodování při investování do nemovitostí

Úspěšné investování do nemovitostí začíná dlouho předtím, než koupíte dům či byt. Základem úspěchu je promyšlený plán, podle kterého dále postupujete a průběžně naplňujete jeho jednotlivé kroky. Proto si nejprve potřebuje definovat svůj i cíl i cestu, jak k němu dojdete. O tom jsme psali už v jednom z prvních článků. Dnes se na to podíváme trochu jinou optikou.

gf3

Existují dva hlavní způsoby investování do realit:

  1. Nákup a následné pronajímání nemovitosti – krátkodobé či dlouhodobé
  2. Flipování nemovitosti – proces, při kterém kupujete dům či byt za účelem rychlého prodeje se ziskem

Jejich výnosnost a (ne)vhodnost podrobně porovnáváme v tomto článku.

To jsou dva stěžejní texty, ze kterých zjistíte, jaký typ investora jste a jaký typ investování do realit budete aktuálně preferovat.

Dnešní článek je určený spíše pro začínající investory, a proto předpokládejme, že jste si zvolili možnou nákupu s následným pronajímáním nemovitosti.

Pak si potřebujete zodpovědět otázku, jakou strategii pronájmu zvolíte. 

  • Budete pronajímat dlouhodobě?
  • Budete pronajímat krátkodobě s výhledem na pár měsíců (což se týká hlavně studenty na erasmu, sezónních pracovníků nebo manažerů či různých specialistů, kteří pracují na určitém projektu)?
  • Nebo budete pronajímat krátkodobé s výhledem na jednotky dnů, jako je AirBnb apod?

O výhodách a nevýhodách krátkodobých i dlouhodobých pronájmů jsem již detailně psali, takže se nebudeme opakovat.

Méně zkušení investoři se zpravidla rozhodnou pro dlouhodobý pronájem, a proto se budeme zabývat jím.

Investiční trojúhelník

Ještě předtím je ale potřeba zmínit tzv. investiční trojúhelník.

Ten má tři body body (cíle):

  1. Návratnost investice – zhodnocení a výnos investice.
  2. Riziko – nebezpečí ztráty.
  3. Likvidita – doba, za kterou lze investici vyměnit za hotovost.

Tyto tři body jsou, ostatně jak to u skutečného trojúhelníků bývá, vzájemně propojeny, a proto nelze dosáhnout všech tří vrcholů současně.

Ať už investujete do nemovitostí, cenných papírů nebo kamkoliv jinam, tak platí, že vždy můžete dosáhnout maximálně dvou vrcholů, jenže kvůli tomu musíte „obětovat“ ten třetí.

  • Hledáte vysoký výnos investice? V tom případě je třeba akceptovat větší riziko nebo horší likviditu.
  • Hledáte vysokou jistotu investice? V tom případě je třeba akceptovat menší výnos nebo horší likviditu.
  • Hledáte vysokou likviditu, abyste si mohli případně co nejrychleji vyměnit investici za hotovost? Pak ale musíte akceptovat menší výnos.

Ukažme si tento trojúhelník na 3 názorných příkladech. 

Každý z nich má jiné parametry a liší se hlavně lokalitou.

I. Investování do nemovitostí ve velkém městě

… jako je Praha, Brno a další krajská města. 

Ta jsou aktuálně velmi drahá, a proto u nich můžeme počítat s vyšší až vysokou likviditou (v případě potřeby prodeje může trvat dlouhé měsíce, než je prodáte za tržní cenu), ale zato s nízkou mírou rizika a nižším výnosem.

Všechny body investičního trojúhelníku úzce souvisí i s platovými podmínkami v dané lokalitě. Větší město také znamená větší konkurenci a vysokou nabídku bytů k pronájmu, a proto je třeba počítat s tím, že nájemníci se v průměru každý rok nebo dva střídají.

II. Investování do nemovitostí v okresním městě

… jako je Třebíč, Hodonín nebo Česká Lípa.

To jsou města s výkyvovou likviditou, která je někdy menší, ale jindy větší. To samé platí i pro výnos a riziko.

Zde hodně záleží na konkrétní lokalitě. Pronajmout byt může trvat i několik měsíců, ale pak je zase pronájem dlouhodobý a nájemník v bytě vydrží dva, tři, nebo klidně i čtyři roky či ještě déle.

III. Investování do nemovitostí v menším městě či na vesnici

… jako jsou Troškovy Hoštice. 🙂 Nebo třeba Šluknov a další města v pohraničí.

V těchto regionech lze s ohledem na celorepublikovou cenovou hladinu koupit nemovitosti poměrně levně, následně ji za rozumné peníze pronajmout a inkasovat vysoký výnos.

Z těchto lokalit ale více lidí odchází, než přichází.

Proto je likvidita nízká, a tím pádem i vyšší riziko.

Vliv nezaměstnanosti a ekonomické situace

Jak už zaznělo výše: trh s pronájmem nemovitostí výrazně ovlivňují nejen geografické, ale i sociálně-ekonomické faktory.

Především nezaměstnanost a ekonomická situace.

V pronájmu totiž nejčastěji bydlí:

  • mladí lidé, kteří ještě nestihli našetřit na vlastní bydlení
  • nižší třída
  • střední střída

Výjimku tvoří například manažeři, kteří rádi investují do nemovitostí a nemají potřebu je vlastnit, nebo lidé, kteří vlastní byt pronajímají, aby z pronájmu platili hypotéku a sami bydlí v nájmu někde jinde.

Většinou ale v pronajímaných nemovitostech bydlí nájemníci, jejichž mzda je spíše nižší než vyšší, a proto jsou náchylní na jakékoliv výkyvy v ekonomice.

Pokud například kvůli vysokým cenám energií začnou výrobní podniky propouštět, tak tito lidé mohou přijít o příjmy, ale vzhledem k charakteristice zaměstnavatelům v regionu hned nenajdou práci, a tak budou mít problém se zaplacením nájmu, nebo se přestěhují za prací jinam.

A vy máte v obou případech problém.

Co si z toho odnést?

Je extrémně důležité vybrat si dopředu správnou lokalitu a rozmyslet si, komu budete chtít svou nemovitost pronajmout ještě předtím, než ji koupíte.

V lokalitách, kde je obecně nižší cenová hladina, kde jsou nižší mzdy a kde je vyšší nezaměstnanost, lze očekávat nižší pořizovací cenu nemovitostí, ale také vyšší míru rizika a nižší likviditu.

Ceny nájmů skoro neklesají, takže v těchto regionech lze dosáhnout vysokého výnosu, ale jsou tu i poměrně výrazná rizika.

Související články
Jak napsat inzerát na pronájem bytu, po kterém každý skočí
Jak napsat inzerát na pronájem bytu, po kterém každý skočí
Když už máte nějakou investiční nemovitost a rozhodnete se ji nabídnout k dlouhodobému pronájmu, musíte ji k nájemníkům nějak dostat. A jestli jste někdy viděli takový průměrný inzerát s nabídkou pronájmu, možná jste kolikrát narazili na spoustu nejasností. Co kolik stojí, jak je co velké nebo třeba v jakém patře byt je. Jak tedy napsat inzerát tak, aby nájemníky neodpudil ale maximálně navnadil na bydlení právě u vás?
Premium Jak připravit byt na pronájem?
Jak připravit byt na pronájem?
Správná příprava bytu k pronájmu je velmi důležitým, ale bohužel stále ještě často podceňovaným faktorem. Může totiž přímo ovlivnit nejen typ nájemníků, které přilákáte, ale i délku trvání jejich pronájmu. A tím pádem i ušetřit zbytečné starosti a ztracené peníze kvůli hledání nových nájemníků. Na co je třeba se zaměřit?
Premium Jak prověřovat potenciální nájemníky?
Jak prověřovat potenciální nájemníky?
Každý majitel investičních nemovitostí ví, že některým pranostikám se zcela oprávněně říká lidová moudrost. Všichni se totiž řídíme heslem: „důvěřuj, ale prověřuj“ a především „dvakrát měř, jednou ř̶e̶ž̶   vybírej nájemníka“. Špatná volba vás může stát mnohem víc než jen pár vrásek na čele. Podívejte se, jak si můžete udělat takřka neprůstřelnou due dilligence.
Smluvní dokumentace při pronajímání nemovitostí
Smluvní dokumentace při pronajímání nemovitostí
Jedna ze základních zásad práva zní: „Pacta sunt servanda“ neboli „Smlouvy se mají dodržovat“. A jedno z nejdůležitějších pravidel pronajímání nemovitostí by mělo znít: „Měj vše smluvně ošetřené, protože pak můžeš při případných problémech argumentovat zásadou Pacta sunt servanda.“ Jakou smluvní dokumentaci potřebujete uzavřít?