Jít zpět

Jak začít s investováním do nemovitostí: Už před startem je třeba znát cíl

Investování do nemovitostí bez jasně definovaných cílů je jako cestování bez mapy. Můžete vyrazit a jít, kam vás nohy zavedou. A doufat, že vás zavedu tam, kde se vám bude líbit. Nebo můžete putovat podle předem připraveného plánu – a každým krokem se přibližovat k jeho splnění. Volba je na vás. Nebude ale jediná. Co všechno si potřebujete promyslet, než začnete investovat do realit?

j

Investování do nemovitostí je vhodné pro každého. Ale ne každý typ investice do nemovitosti je univerzálně vhodný pro investory. Existují dva hlavní způsoby investování do realit:

1. Nákup a následné pronajímání nemovitosti

2. Flipování nemovitosti – proces, při kterém kupujete dům či byt za účelem rychlého prodeje se ziskem

Jejich výnosnost a (ne)vhodnost podrobně porovnáváme v tomto článku

Každý z nás je trochu jiný a má trochu jinou motivaci i jiné touhy. A to, co stačí jednomu, může být druhému málo. Vše se totiž odvíjí se od vašich cílů či business plánů a vašeho přístupu k riziku.

Pojďme si tyto proměnné blíže představit pomocí konkrétních otázek, jejichž zodpovězení vám pomůže investovat do realit s jasně daným cílem. Tak, abyste po jeho dosažení byli spokojeni. 

I. Co je vaší primární motivací pro investování do nemovitostí?

1. Vlastní bydlení

  • Hledáte byt sami pro sebe k trvalému bydlení?
  • Hledáte pro své blízké k okamžitému nastěhování?
  • Chcete už v předstihu zajistit pro své děti jejich vlastní bydlení a do té doby byt či byty pronajímat?

Pro dosáhnutí na vlastní bydlení vám stačí „pouze“ koupit nemovitost, která je dle vašeho názoru z hlediska lokality a stavu vhodná k trvalému bydlení. A pak už záleží pouze na vás, jestli se do ní vy či vaši blízcí nastěhujete hned, nebo ji nejprve budete pronajímat.

2. Zhodnocení úspor

  • Máte v bance slušné úspory a chcete je někam bezpečně uložit, abyste o ně nepřišli? A ideálně, aby se i průběžně zhodnocovaly?
  • Rozhodli jste se pravidelně odkládat určitou částku na investice a přemýšlíte, kam s ní?

Pro průběžné zhodnocení úspor je vhodný nákup a následné dlouhodobé pronajímání nemovitosti. Jde o bezpečný typ investice s minimálním rizikem. Krátkodobý zisk je sice nižší než v případě efektivního flipování, ale pasivní příjem je trvalý. 

Průběžně vám navíc roste hodnota nemovitosti i výše nájmu, zatímco se snižuje nesplacená jistina. Splátka úvěru je v nominální hodnotě stejná, ale v reálné hodnotě klesá. 10 tisíc korun přece má dnes jinou hodnotu, než před deseti lety.

3. Investování do nemovitostí jako dlouhodobá penzijní strategie

  • Chcete se prostřednictvím vlastního bydlení připravit na důchod, abyste pak měli výrazně menší životní náklady a tím pádem i větší šanci na důstojné stáří?
  • Chcete se prostřednictvím investice do nemovitosti připravit na důchod tím, že si k starobnímu důchodu zajistíte ještě pasivní příjem ve výši 10-20 tisíc korun?

Pro přípravu na důchod je nejdůležitější koupit si vlastní nemovitost, tečka. A pak už je na vás, jestli ji využijete k bydlení a snížení životních nákladů, nebo k zajištění pasivního příjmu. Cíl bude totiž v obou případech stejný: aby vám k důstojnému stáří postačil i starobní důchod.

4. Investování do nemovitostí jako byznys

  • Chcete mít investování do nemovitostí jako svůj primární byznys a hlavní zdroj příjmů? 
  • Chcete si ponechat svůj aktuální byznys, který vám tvoří jednu opěrnou nohu a přidat k němu druhou v podobě nemovitostí?
  • Chcete dosáhnout co nejlepšího možného výsledku z investování do realit? A kombinovat tak dlouhodobé pronajímání s tzv. flipováním – kupováním realit za účelem rychlého prodeje se ziskem?
  • Chcete dosáhnout finanční nezávislosti a máte představu o konkrétní částce z pasivního příjmu, která vám ji zajistí?

Pro investování do nemovitostí jako formu byznysu většinou bývá vhodná kombinace flipování a pronajímání realit. Díky tomu totiž můžete mít jak dlouhodobé nižší, tak krátkodobé vyšší zisky. 

Ale není to dogma, k dosažení cílů lze dojít i využíváním pouze jednoho typu investic. Konkrétní plán by měl vždy vycházet z detailní investiční strategie, abyste jich pomocí malých kroků nakonec opravdu dosáhli.

Ideální je k tomu metoda SMART, kterou podrobně představujeme zde. A jak může vypadat investiční strategie vám ukážeme v dalších článcích.

II. Jaký máte přístup k riziku?

Cílovou destinaci už tedy máte v pomyslné GPS, teď si ještě musíte nastavit, po jaké cestě se k ní chcete vydat. Po dálnici, kde to může být mnohem rychlejší, než kdybyste se trmáceli přes okresky, ale zároveň je vyšší riziko dopravní nehody? Nebo to raději vezmete pomaleji a třeba si i trochu zajedete, ale s menším rizikem? Mezi který typ investora/řidiče se řadíte?

1. Konzervativní investor

Konzervativní investoři mají nízkou rizikovou averzi. Jsou opatrní a chtějí minimalizovat rizika spojená s investováním. Preferují stabilní a bezpečné investice. Proto je pro ně vhodné investovat do nemovitostí s dlouhodobým pronájmem. Tento přístup nabízí pravidelný příjem z nájmů a snižuje riziko spojené s výkyvy na trhu.

  • Příklad:

Paní Nováková si chtěla již v předstihu zajistit důstojný důchod, a proto si ještě před dosažením 40 let koupila byt za 2,5 milionu Kč. 700 tisíc Kč dala z vlastních zdrojů, zbylých 1,8 mil. Kč získala hypotékou se sazbou 5 % a splatností 25 let. Aktuálně ho pronajímá za 12 500 korun měsíčně, zatímco splátka hypotéky je 10 500 Kč. Její roční pasivní příjem z pronájmu tak činí 24 000 Kč. Pokud by se ale paní Nováková rozhodla zvýšit si splátku hypotéky na částku, za kterou byt pronajímá a obětovat tak dočasně pasivní příjem, splatila by byt už za 18 let a  poté již z pronájmu generovala pouze zisk.

2. Vyvážený investor

Vyvážení investoři jsou ochotni nést určitou míru rizika, ale zároveň dbají na vyváženost svého portfolia. Hledají investice, které kombinují růst a stabilitu. Pro ně může být vhodným řešením investování do nemovitostí za účelem dlouhodobého pronájmu s možností pozdějšího prodeje za zisk.

  • Příklad: 

Pan Svoboda, který již splácí úvěr na svůj byt, nakoupí druhý byt, ale v o něco atraktivnější lokalitě, než ve které sám bydlí. Ten bude dlouhodobě pronajímat, ale zároveň počítá s růstem hodnoty nemovitosti, a proto se výhledově nebrání ani prodeji.  

3. Agresivní investor

Agresivní investoři jsou ochotni akceptovat vyšší míru rizika, pokud jí odpovídá i potenciál případného zisku. Hledají příležitosti k rychlému zhodnocení svých investic. Pro ně může být výhodné flipování nemovitostí. 

  • Příklad: 

Pan Kovář se rozhodl investovat do starého domu, jehož kupní cena činila 2 800 000 Kč. Na rekonstrukci a renovaci plánuje vynaložit dalších 600 000 Kč. Očekává, že po dokončení bude hodnota domu minimálně 4 800 000 Kč, což by přineslo potenciální zisk 1 400 000 Kč

4. Rizikový investor

Rizikoví investoři mají vysokou rizikovou averzi a jsou ochotni riskovat významnou část svých finančních prostředků ve snaze dosáhnout vysokých výnosů. I pro ně je vhodné flipování nemovitostí, nebo třeba investování do nemovitostí v rozvíjejících se lokalitách s potenciálem růstu. 

  • Příklad:

Pan Nykl investuje do nemovitostí v Karviné, Varnsdorfu a Chebu, které jsou oproti realitám v jiných regionech výrazně levnější. A on čeká, že časem se zde hodnota nemovitostí rapidně zvedne.

Detailní popis rizik při investování do nemovitostí najdete v tomto článku.

A co byste si z toho měli odnést?

Před začátkem investování do nemovitostí je třeba ujasnit si cíle (případně i byznys plány), přístup k riziku a poté zpracovat správnou investiční strategii, která zohlední vše uvedené a nastíní konkrétní kroky, jak daných cílů dosáhnout. Oboje může být pro laiky nebo začínající investory obtížné, a proto je vhodné to zkonzultovat s odborníkem. Rádi vám pomůžeme se vším, co budete potřebovat. Kontaktujte nás.


 

Související články
1+1, 30-40m2, Praha - Západ, 2. NP
1+1, 30-40m2, Praha - Západ, 2. NP
K prodeji v lokalitě Praha - Západ bytová jednotka s kupní cenou 1.875.000Kč v dobrém udržovaném stavu. Není zapotřebí rekonstrukce. Tržní cena činí 2.600.000Kč. Potenciální marže ve výši 725.000Kč, tj. 38% zhodnocení. Bytová jednotka se nachází v 2.NP z celkem 5 pater. 
Premium Jak na pasivní příjem 20 000 Kč
Jak na pasivní příjem 20 000 Kč
Chtěli byste, aby vám peníze na účet chodily „jen tak bez práce“? Aby se na něm každý měsíc pravidelně zjevila nějaká pěkná sumička, se kterou můžete počítat? A víte, že zařídit to není zas tak těžký? Čtěte dál a dozvíte se, jak si nechat zlaťáky skákat rovnou do kapsy.
Kolik peněz potřebujete, abyste mohli investovat do nemovitostí?
Kolik peněz potřebujete, abyste mohli investovat do nemovitostí?
Otázka za všechny prachy. Jednoznačná odpověď na ni neexistuje – je to jako ptát se, kolik stojí auto. Odpovědí totiž v obou případech bude rozpětí od desítek tisíc klidně do milionů. Přesto ale dnes vneseme do této temnoty trochu světla. Řekneme si, kolik musí v prasátku být v závislosti na různých přístupech. A že někdy může být klidně úplně prázdné.
Premium Výsledovka, rozvaha a daňové přiznání: Kam jaké položky patří?
Výsledovka, rozvaha a daňové přiznání: Kam jaké položky patří?
Co svědčí o tom, jak se vám investování do nemovitostí daří, když máte firmu a nemovitosti kupujete skrze ni? Nejen cash flow a stav bankovního účtu, také dva základní účetní výkazy – rozvaha a výkaz zisků a ztrát. Podívejte se, jaký je mezi nimi rozdíl a co do nich patří. Ve druhé polovině článku se zaměříme na daňové přiznání a to, jaké příjmové a nákladové položky je v něm zapotřebí uvádět.