Jít zpět

Malými kroky k dosažení cíle: Bleskový průvodce úspěšným investováním do nemovitostí

Dosažení investičního cíle není sprint, ale… Ne, nebudeme zmiňovat klišé o maratonu, protože až tak dlouhá a vyčerpávající cesta to opravdu být nutně nemusí. Nicméně zpravidla platí, že chvilku trvá, než se dostanete na její konec. V dnešním článku si stručně vysvětlíme, jak tam dojdete pomocí malých kroků – ať už bude vzdálený míli, nebo deset kilometrů.

1

1. Je třeba být SMART a mít stanovený cíl

Investice do nemovitostí je pragmatický svět, ve kterém není místo na abstraktní motivační hesla. Zde opravdu neplatí, že i cesta je cíl. Bez jasně stanoveného cíle naopak ani nemá cenu vyrážet.

Použijte k tomu metodu SMART:

  • S (Specific): Váš cíl by měl být konkrétní a přesně definovaný. 
  • M (Measurable): Musíte mít způsob, jak měřit pokrok směrem k cíli. V tomto případě můžete sledovat vývoj vašich investic a zhodnocení.
  • A (Achievable): Cíl by měl být dosažitelný. Ujistěte se, že máte dostatečné zdroje a znalosti.
  • R (Realistic): Ověřte si, zda si nestavíte vzdušné zámky a stojíte nohama na zemi, aby daný cíl byl realistický. 
  • T (Time-bound): Stanovte si jasný časový rámec, do kdy chcete svého cíl dosáhnout.

 

  • Příklad: Dosažení finanční nezávislosti, tj. jistoty pasivního měsíčního příjmu ve výši 100 tisíc korun, do věku 45 let. 

Při nastavování cílů je třeba řídit se ráciem a upozadit emoce. Více o konfliktu v mysli investora píšeme zde.

2. Rozplánování do nejmenších detailů

Jakmile znáte konečný stav, tak si můžete definovat dílčí krůčky, pomocí nichž dojdete až tam, kde se nacházíte teď. Začněte tedy v cíli a postupujte zpět.

  • Příklad:  Spočítejte si, kolik nemovitostí potřebujete do dovršení 45. roku vlastnit, abyste měli pasivní příjem 100 tisíc korun. Z toho lze odvodit, kolik jich potřebujete vlastnit ve 40 či 35 letech. A podle toho zase můžete orientačně vypočítat, kolik potřebujete už nyní začít investovat, aby se vám to podařilo.


 

3. Dlouhodobý plán v Excelu

Sice nuda, ale statistika má opravdu cenné údaje. Mít přehled o svém dlouhodobém plánu je zkrátka klíčové. V Excelu si zaznamenejte, kam chcete dojít, za jak dlouho a jakým způsobem. To vám pak pomůže zvolit správnou investiční strategii.

  • Příklad: Vytvořte si tabulku s ročním plánem investic. Ukažte si, kolik budete investovat každý rok, jaké výnosy očekáváte a jak se to promítne do vašeho cíle.

4. Volba správné investiční strategie

Každý z nás má jiné znalosti, schopnosti, prostředky, kontakty i cíle, ale to samé platí i o vztahu k riziku a dalších faktorech, které ovlivňují výběr investiční strategie. K nim samozřejmě patří i vše, co jsme doposud uvedli výše. Když mimo jiné přesně víte, kolik a kdy potřebujete vydělat, tak dokážete mnohem snadněji rozseknout jinak těžká dilemata.

Je možné si konverzativním investováním do nemovitostí ještě před 45. rokem zajistit pasivní příjem 100 tisíc korun měsíčně, nebo bude zapotřebí jít v nějaké oblasti i do rizika?

  • Příklad: Chcete investovat do nemovitostí v oblíbené a už teď lukrativní lokalitě, kde je takřka jistota pozvolného růstu cen, nebo si pořídíte levnější nemovitosti v rozvíjejícím se regionu, kde je menší jistota, ale větší potenciál růstu hodnoty nemovitostí?
  • Příklad: Chcete investovat do nemovitostí pouze za účelem dlouhodobého pronájmu, nebo zkusíte dosáhnout rychlých a vysokých jednorázových zisků pomocí flipování, které vám případě umožní koupit si mnohem více nemovitostí na pronájem, než konzervativní strategie?

Více informace o rozdílu mezi výnosností pronajímáním a flipováním nemovitosti najdete zde.

5. Rozpočítání ekonomiky každé nemovitosti

Nezbytná je i důkladná analýza potenciálních investic. Musíte přesně vědět, prostřednictvím jakých nemovitostí lze dosáhnout vašeho cíle a vybírat si pouze ty, které vás k němu přiblíží – a nikdy ne naopak.  

  • Příklad: Proveďte pečlivou analýzu vámi zvažovaných nemovitostí a zjistěte náklady na nákup, renovaci a předpokládané nájemné. A to následně porovnejte s očekávanými výnosy z detailního plánu, pomocí něhož chcete krok za krokem dosáhnout finanční nezávislosti ještě dlouho před důchodem.

A co byste si z toho měli odnést?

Základem každého úspěšného investování do nemovitostí je kvalitní příprava. I malými kroky lze dosáhnout velkého cíle, ale pouze tehdy, když přesně víte, co je onen cíl i jaké budou ty kroky. 

Tento plán není dogma, s drobnými úpravami „za pochodu“ nebo průběžnou optimalizací podle změn na trhu se samozřejmě počítá, nicméně výraznější odchylování od nastaveného směru bývá kontraproduktivní.

Chystáme pro vás spoustu užitečného obsahu, který vám srozumitelnou formou se všemi kroky i s celkovým dosažením cíle pomůže. Bez ohledu na to, jaký bude. Díky tomuto článku například už teď zvládnete realisticky odhadnout, jestli dokážete investovat do nemovitostí zcela sami, nebo zda budete potřebovat asistenci od specialistů.


 

Související články
1+1, 30-40m2, Praha - Západ, 2. NP
1+1, 30-40m2, Praha - Západ, 2. NP
K prodeji v lokalitě Praha - Západ bytová jednotka s kupní cenou 1.875.000Kč v dobrém udržovaném stavu. Není zapotřebí rekonstrukce. Tržní cena činí 2.600.000Kč. Potenciální marže ve výši 725.000Kč, tj. 38% zhodnocení. Bytová jednotka se nachází v 2.NP z celkem 5 pater. 
Premium Jak na pasivní příjem 20 000 Kč
Jak na pasivní příjem 20 000 Kč
Chtěli byste, aby vám peníze na účet chodily „jen tak bez práce“? Aby se na něm každý měsíc pravidelně zjevila nějaká pěkná sumička, se kterou můžete počítat? A víte, že zařídit to není zas tak těžký? Čtěte dál a dozvíte se, jak si nechat zlaťáky skákat rovnou do kapsy.
Kolik peněz potřebujete, abyste mohli investovat do nemovitostí?
Kolik peněz potřebujete, abyste mohli investovat do nemovitostí?
Otázka za všechny prachy. Jednoznačná odpověď na ni neexistuje – je to jako ptát se, kolik stojí auto. Odpovědí totiž v obou případech bude rozpětí od desítek tisíc klidně do milionů. Přesto ale dnes vneseme do této temnoty trochu světla. Řekneme si, kolik musí v prasátku být v závislosti na různých přístupech. A že někdy může být klidně úplně prázdné.
Premium Výsledovka, rozvaha a daňové přiznání: Kam jaké položky patří?
Výsledovka, rozvaha a daňové přiznání: Kam jaké položky patří?
Co svědčí o tom, jak se vám investování do nemovitostí daří, když máte firmu a nemovitosti kupujete skrze ni? Nejen cash flow a stav bankovního účtu, také dva základní účetní výkazy – rozvaha a výkaz zisků a ztrát. Podívejte se, jaký je mezi nimi rozdíl a co do nich patří. Ve druhé polovině článku se zaměříme na daňové přiznání a to, jaké příjmové a nákladové položky je v něm zapotřebí uvádět.